top of page

WARSZTATY FOTOGRAFII ŚLUBNEJ

/

LONG STORY SHORT

Long Story Short is a workshop that is aimed at absolutely everyone who would like to start photographing love and those who would like to develop even more in this field. One day, a condensed dose of knowledge, and finally the brain seething with new information!

I invite you to the new form of my workshops, which is designed to leave you with a lot of tips on what to do to make your photos even better and so that you can raise your photographic company to a higher level. I also hope it will give you a decent motivational kick.

 

There are no unanswered questions in this space. I bring you workshops in which I open my heart and head to you, in which I show you what I know. Because if I had known what now 6 years ago - it would be much easier for me!

PROGRAM

 

GAINING CUSTOMERS AND BUILDING RELATIONSHIP WITH THEM

We will focus on attracting the dream client and making the entire process of working with him extremely pleasant for both parties.  

 

BUILDING AN APPROPRIATING PORTFOLIO

So what to do to stand out from the crowd of photographers, we will also talk about the offer.

 

WORKING WITH STEAM FROM A TO Z

We will talk about how all communication with the couple takes place through the conversation and the session / wedding day up to the return of the material. We will discuss the topic of customer education.

WORKFLOW

In addition to what comes to your mind, i.e. my equipment, favorite settings, habits and habits, we will talk about what is the basis of my workflow - i.e. light and frame building and conducting sessions with calm and confidence.

WORKING WITH COLOR

We will go through the lightroom and the programs that I use in the post-production process. I will show you what is most important to me when working with colors and how I achieve natural colors.  

STORYTELLING

What is? What is it eaten with? What is it about and is it actually needed? In this chapter we will discuss the story-building process, the climax, and the importance of selection.

MARKETING FOR DUMMERS

Not everyone is created to be a PR specialist, branding specialist, designer, copywriter and marketer, and an extremely great photographer, so I will show you a few actions that you should do during the week to make your company rise to a higher level and be visible on the Internet.

WEBSITE ANALYSIS

If you feel like it!

RUNNING A PHOTO COMPANY IN POLAND

We will touch upon this sensitive topic - company, ZUSY and how not to go crazy in all this. I will share my solutions with you, but I will also show you what opportunities we have in Poland.

There is time for your questions during the entire workshop, and during breaks I am open to talking and answering a question that you do not want to ask in the forum.

slub w jurcie-66_websize.jpg
4W3A2553.JPG
4W3A3491.JPG

WHERE + WHEN

Wroclaw

08 | 03 | 2022 tuesday

12 | 03 | 2022 Saturday

Duration: 12 hours

Limited number of places: 5

Start: 9:00 AM  Scheduled end: 21:00

Price: PLN 1,300 payment in two installments PLN 500 when registering and PLN 800 on the day of the event

the price includes coffee / tea and lunch

PATRONI

ruchenka-black-transparent-barn.webp
Kopia Stay Gold Logo.png

Paulina

Jestem Paulina i jest mi super miło, że interesujesz się naszymi warsztatami! Fotografią zajmuję się już 10 lat i przechodziłam chyba przez wszystkie możliwe jej gatunki. Ale jeśli tu trafiłeś to oznacza, że interesuje Cię jeden- ten, który w tym momencie jest moją pasją i pracą jednocześnie! A dlaczego zdecydowałam się organizować warsztaty? Nie ma nic bardziej nieokiełznanego, nieskończonego i piękniejszego niż kosmos w, którym żyjemy, a Twoja fotografia jest jak Droga Mleczna wśród Galaktyk, niepowtarzalna, wciąż nieodkryta i zaskakująca. Spróbujmy razem odkryć w niej kolejną planetę emanującą przepięknym blaskiem! Swoje kosmiczne reportaże, a co za tym idzie nasze warsztaty, mogę określić jednym przymiotnikiem:

E M O C J O N A L N E

I właśnie to słowo będzie najczęściej krążyć wśród wypowiedzianych zdań podczas naszej pracy. Pokażę oraz opowiem Ci o wielu rzeczach, ale to właśnie na emocjonalnych kadrach skupię się najmocniej. Chciałabym pokazać Ci jak z pracować z zakochanymi w sobie ludźmi, zarówno w momencie samej sesji jak i jeszcze przed nią, tak aby każde jedno z Twoich zdjęć niosło ze sobą coś więcej niż tylko pozę.

Prywatnie- jestem przeszczęśliwie zakochaną kobietą i mam na głowie aż trzy koty! Poza tym kocham podróżować! Szczególnie po Azji i koniecznie z 25 kilogramowym plecakiem na plecach!

4W3A3954.JPG

Łukasz

Kiedy fotografia pojawiła się w moim życiu jeszcze nie wiedziałem czy to ona stanie się dla mnie sposobem na życie. Ta pewność, co chcę robić w życiu dała o sobie znać po pierwszym ślubie, który fotografowałem. Już wtedy potrafiłem określić co sprawia, że tak dobrze czuję się obok ludzi których fotografuję i wiedziałem, że chcę robić to już zawsze! Co kocham w ślubach? Przede wszystkim emocje! Pełne czułości uśmiechy, rozpromienione oczy, drżące ze zdenerwowania dłonie i moment, w którym zakochani w sobie do szaleństwa ludzie stają na ślubnym kobiercu, zdecydowani na to, by przejść razem przez życie. Jest w tym coś wyjątkowego i wspaniałego, a to że mogę być na wyciągnięcie ręki od „tego wszystkiego” sprawia, że czuję się zaszczycony i chcę dać z siebie wszystko! Wiem, że te momenty są dla ludzi ważne, wiem, że nie powtórzą się już i czuję się zobowiązany aby stworzyć dla nich pamiątkę do której będą wracać i ze szklanymi oczami przeglądać uwiecznione kadry. Fotografia jest wspaniałą nauką patrzenia i czucia, dostrzegania tego, czego nie widzą inni. Wychwycenia i wyeksponowania piękna, które kryje się w rzeczach niepozornych. Uczy wrażliwości na innych, otwiera serce i pomaga być dobrym człowiekim nawet tak na co dzień. Nie da się inaczej! To nieodłączny element tego zawodu. Fotografowanie uczy pokazywania szczęścia, wzruszenia i najważniejszej – miłości. Fotografuje śluby, bo kocham emocje, bo kocham ludzi!

EDUKACJA Relacja.png

BOOK A SPOT

THANK YOU

MIŁE SŁOWA

Aga Sopel

"Paulina, thank you for our wonderful meeting and a warm welcome at your home. Without a doubt, it was a day full of inspiration and motivation for me to continue creating and looking for myself. These were my first workshops, they are, therefore I am very grateful to you for your individual approach. and the will to get to know me and the issues that make me difficult. I came back from the workshop full of energy and ready to act - I still have in my head your commandment "Work hard and be good to people" :) When worse times come to me and when something does not work out as if I wanted to, I do not give up, and these words are with me :)
Thank you for the many tips and skills that I am now richer for and for a great session with very nice people. Hand on heart, I heartily recommend your workshops! I am convinced that you will help many more souls who are looking for themselves. Thank you!"

Julia Wiszniewska

" Paulina is primarily guided by this approach when conducting workshops - to match them perfectly to the participant and his needs.  It's hard to describe emotions and all that I learned at Paulina's workshops. What was important to me was the fact not to take out of the workshops only nice presets, frames from the sessions and the antidote "how to be a photographer like Pietraszkiewicz" just to find your own way. So if you have such an approach, workshops at Paulina's will be the best choice for several reasons:

1. He shares his knowledge of nothing, hiding absolutely nothing. When you leave the workshop, you do not have the impression that someone has shared a small percentage of their work with you, but you feel that Paulina has shared everything you wanted with you.

2. Knowledge is transferred in an extremely substantive and specific way.

3. He tells the truth, is honest, strips off the illusions of various "spend"

4. Is committed from start to finish and gives you as much time as you need.

5. And most importantly: there is contact with her after the workshop, Paulina is always happy to give advice, help and advise.

 

To sum up: Paulinka will make your brain steam after the workshop and your heart burn. Is there a better recommendation? "

Asia Piesiak

"Because I like to write such things completely fresh, today I want to tell you a few words about Paulina's workshops. Going home (and I came to her from Łódź) I had a moment to arrange everything in my head elegantly. These two days gave me a lot more than any other workshop before, not only because of the enormous knowledge of Paulina, which she shared with me with great openness, but also because of the knowledge I gained about ... myself! About what I want to do and what I don't want to do anymore, about why I do it and why I love it so much! Paulina, apart from being a totally talented photographer, is also a wonderful person, full of warmth and inner wisdom that totally surprises with age! She is also a great psychologist! with yourself and to finally set off on the right path!  "

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
bottom of page